Umów wizytę
Home Oferta Psychoterapia uzależnień Gdańsk

Psychoterapia uzależnień Gdańsk

Psychoterapeuta uzależnień

Uzależnienie - pod tym określeniem kryje się prawdziwe morze cierpienia. Dotyczy to nie tylko chorego, ale i całego jego otoczenia. Problem uzależnienia jest często latami bagatelizowany i usprawiedliwiany, dlatego też wiele osób trafia do gabinetów specjalistycznej pomocy w chwili, gdy doszło już do jakieś kryzysowej sytuacji, utraty rodziny, partnera, pracy czy zdrowia.

 

Zmaganie się z uzależnieniem czy współuzależnieniem powoli przestaje być w Polsce tematem tabu. Coraz częściej ufamy w to, iż profesjonalna pomoc psychologa i psychoterapeuty to najlepszy sposób, aby skutecznie zerwać z niechcianymi zachowaniami.

 

Nasze poradnie specjalizują się w leczeniu alkoholizmu, narkomanii, uzależnienia od zakupów, gier, telefonu, hazardu oraz innych form behawioralnych uzależnień. Wspieramy również osoby współuzależnione. Posiadamy bogate doświadczenie w pomocy osobom wychowanym w rodzinach patologicznych i dysfunkcyjnych, z problemami alkoholowymi i przemocowych, zmagającym z się z syndromem DDA i DDD.

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą – czyli „wyrzuć to z siebie”

 

Uzależnienia to problemy wstydliwe. Wstydzimy się o nich mówić i wypieramy ich prawdziwą skalę. Boimy się, iż świadczą one o naszym słabym charakterze czy osobistej porażce. Jednak alkohol, psychoaktywne substancje, seks, hazard – to najczęściej konsekwencja Twoich życiowych doświadczeń, kryzysów, traum, stresu czy przemocy. Były mechanizmem zastępczym, który pozwalał Ci zapomnieć o problemach tych uświadomionych oraz tych, z których nie do końca zdawałeś sobie nawet sprawę. W wielu przypadkach te sytuacje wymykają się spod kontroli.

 

Terapia indywidualna to bezpieczna i intymna forma psychoterapii – oparta na zaangażowaniu, dyskrecji i zaufaniu. Pierwsze spotkanie to przede wszystkim nazwanie Twoich problemów „po imieniu”, zrozumienie emocji, decyzji oraz myśli, które prowadzą Cię do trwania w uzależnieniu. Pierwsza sesja „diagnostyczna” to zrozumienie sytuacji w jakiej aktualnie się znajdujesz oraz podjęcie decyzji co do dalszej drogi leczenia i pomocy. Wszystko co powiesz w gabinecie, jest objęte całkowitą tajemnicą i anonimowością.

 

Budowa bezpiecznej i otwartej relacji pacjent - terapeuta to podstawa skutecznej psychoterapii. Stąd tak ważny jest dobór dobrego psychoterapeuty, przy którym będziesz czuł się komfortowo, ale i przestaniesz się usprawiedliwiać i kreować zafałszowany, iluzoryczny obraz rzeczywistości.

 

 

Indywidualna psychoterapia uzależnień a terapia grupowa

 

Obie formy terapii są zarówno wartościowe, jak i skuteczne. Nie da się jednoznacznie określić, która z form będzie w danym przypadku efektywniejsza. Podczas terapii grupowej poznajesz z jakim faktycznie problemem masz do czynienia i do jakich życiowych kryzysów oraz problemów może on doprowadzić. Widzisz przy tym również, że można wytrwać w abstynencji, choć początkowo mogło wydawać się to niemożliwe. Podczas terapii indywidualnej podejmujesz niejako „walkę z samym sobą” i własnymi słabościami. Mocno konfrontujesz się z rzeczywistością. Określasz indywidualne cele terapii, do których terapeuta dobiera sprawdzone i skuteczne formy pomocy oraz intensywność spotkań i czas ich trwania. Najskuteczniejsze w walce z uzależnieniem jest połączenie terapii indywidualnej i spotkania grupowe.

 

 

Leczenie współuzależnienia – psychoterapia indywidualna

 

Współuzależnieni często nie zdają sobie sprawy, jak zaangażowane i bezsilne są w chorobie bliskiej im osoby. Przez lata wypracowały mechanizmy usprawiedliwienia, krycia i zafałszowywania rzeczywistości, co wpłynęło na ich stan psychiczny, poczucie wartości, poczucie bezpieczeństwa i samoocenę. Aby razem z chorym wyrwać się z „błędnego koła” nałogu, często najlepszym rozwiązaniem jest indywidualna terapia dla osób współuzależnionych. Już jedno lub kilka spotkań może diametralnie odmienić dotychczasowe zachowanie, własne reakcje na uzależnienie, a także wypracować techniki wspierające bliskiego chorego w leczeniu.

 

Psychoterapia DDA i DDD

 

W Polsce nadal zbyt mało mówi się o problemie Dorosłych Dzieci Alkoholików oraz Dorosłych dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych. A przecież zjawisko to dotyczy tysięcy ludzi, którzy szukają odpowiedzi na pytania, dlaczego borykają się z tyloma problemami w dorosłym wieku. Czy już zawsze będę DDA? Jak rozpocząć pracę nad doświadczeniami z dzieciństwa oraz ich następstwami w moim dorosłym życiu? Jak nauczyć się budować bezpieczne, trwałe i odpowiedzialne związki? Nie zmagaj się z tym samodzielnie, zaufaj wsparciu profesjonalisty w zakresie pomocy DDA i DDD.

 

Wyobraź sobie….

·         …dzień, w którym pierwszy raz od dawna czujesz się wolny i odzyskujesz kontrolę nad własnymi decyzjami.

·         …zdrowie fizyczne i psychiczne, jakie odzyskujesz.

·         ...ilość dodatkowego czasu, jaki odzyskujesz.

·         …ilość pieniędzy, jakie zaoszczędzasz.

·         …własny potencjał, jaki nosisz w sobie i gdzie może on Cię zaprowadzić!

·         …jak będą czuć się Twoi najbliżsi, kiedy uda Ci się skutecznie zerwać z nałogiem!

 

Poznaj bliżej naszych specjalistów terapii uzależnień IPRO CARE oraz nasze pełne dyskrecji i kameralne gabinety.

Jesteśmy zlokalizowani w dogodnym miejscu Gdańska, w dzielnicy Przymorze.

 

Właśnie dzisiaj jest najlepszy moment, by wykonać pierwszy krok!

 

 

Nasi specjaliści

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!

80-369 Gdańsk

al. Rzeczypospolitej 8/315

+48 721 990 330