Umów wizytę
Home Przeczytaj 5 sposobów na wyrażenie miłości
wstecz

5 sposobów na wyrażenie miłości

pexels-photo-867462

Jeśli czasami czujesz, że „produkujesz się” jak możesz, robisz co uważasz za odpowiednie, a on/ona mówi Ci „Ty mi już w ogóle nie okazujesz miłości, czy Ty mnie jeszcze kochasz” to możesz czuć frustrację, bo przecież jak on/ona może tak powiedzieć, skoro okazujesz swoją miłość ? Jak może jej nie czuć ?

 

Problemem może być to, że owszem okazujesz swoją miłość, ale nie w języku miłości partnera/ki. Gary Chapman wyróżnił 5 języków miłości, czyli sposobów w jaki można ją wyrażać. W całej tej filozofii chodzi o to, że aby osoba czuła się przez nas kochana, powinnismy swoją miłość okazywać jej poprzez JEJ język miłości. Natomiast nasz własny język miłości powinen być wskazówką dla innych, jak okazywać miłość nam. Nieczęsto zdarza się, że partnerzy mówią tymi samymi językami miłości. Wówczas należy pracować nad uczeniem się języka partnera.

 


Pierwszy z nich to WYRAŻENIA AFIRMATYWNE. Czyli po prostu rożnego rodzaju komplementy, słowa uznania, docenianie, miłe komentarze. Osoba, która miłość partnera odbiera poprzez wyrażania afirmatywne będzie ją czuła, kiedy partner/ka będzie kierował/a w jej/jego stronę budujące słowa.

 


Drugi język to DOBRY CZAS. Nie chodzi tu o wzajemne oglądanie telewizji czy czas spędzony w samochodzie do pracy. Chodzi o dobrze spędzony czas np. wspólne rozmowy, w których oboje aktywnie uczestniczycie i słuchacie siebie nawzajem. To wspólne wycieczki, wyjścia do teatru, restauracji itp.

 

Trzeci język to PRZYJMOWANIE PODARUNKÓW. Osoba, której językiem miłości jest ten język, będzie ją czuła, kiedy będzie otrzymywała podarunki. Nie chodzi tu o drogie prezenty. Taką osobę ucieszy wszystko, co od partnera otrzyma, nieważne czy będzie to droga torebka, bombonierka, róża, a nawet własnoręcznie zrobiona kolacja czy kartka z wyznaniem miłosnym.

 

Czwarty język to DROBNE PRZYSŁUGI. Okazując miłość w tym języku powinnaś/powinieneś robić coś dla partnera/partnerki, np. Wykonywać obowiązki domowe, których nie lubi partner/partnerka, odciążyć ją/jego kiedy widzisz, że jest zmęczony/a, pomagać itp.

 

Ostatni język to DOTYK. Osoby, których językiem miłości jest dotyk, by ją czuć ze strony partnera/partnerki potrzebują bliskości fizycznej, np. pocałunków, masaży, trzymania się za ręce, współżycia, przytulania itp. To może być nawet delikatne dotknięcie partnera kiedy mijacie się w korytarzu. Liczy się bliskość .

 

Teoria jest prosta. Skąd natomiast masz wiedzieć jaki jest Twój język miłości a jaki partnera? Odpowiedź na to pytanie może Ci ułatwić odpowiedzenie sobie na poniższe pytania

 


1. Która z rzeczy, które robi ( albo nie robi ) Twój partner/partnerka rani Cię najbardziej ? Przeciwieństwo tego prawdopodobnie jest Twoim językiem miłości. Np. Jeśli partner/ka często Cię krytykuje a nie słyszysz w zamian miłych słów, prawdopodobnie Twoim językiem miłości są wyrażenia afirmatywne.
2. Na co najczęściej skarżysz się partnerce/partnerowi ? Za co najczęściej ją/jego krytykujesz ? Np. Jeśli mówisz „Ty ciagle tylko pracujesz, w ogóle nie masz dla mnie czasu” to prawdopodobnie Twoim językiem miłości jest dobry czas.
3. O co najczęściej prosisz partnera/partnerkę ?
4. W jaki sposób najczęściej sam/a wyrażasz swoją miłość ? Twój sposób okazywania miłości może wskazywać na to jak ją rozumiesz, a więc jak sam/a ją odbierasz.

 

Tak więc widzisz już, że miłość okazać można na różne sposoby. Jedna osoba będzie ją czuła, kiedy mąż skosi trawę, inna, kiedy żona zrobi mu relaksujący masaż, jeszcze inna, kiedy otrzyma bukiet róż, inna kiedy spędzą razem świetny czas na wspólnej wycieczce a jeszcze inna, kiedy usłyszy od partnera ‚pięknie wyglądasz’. W wyrażaniu miłości do partnera/partnerki ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia

 

Patrycja Jeleń

Psycholog, Seksuolog

pexels-photo-867462
Kontakt
Skontaktuj się z nami!